ČEKANČÍ BLŮČEK, aneb Zápisky egomaniaka

Kauza knihovna

Kdo se v posledních týdnech, byť letmo, někde očkem nedotkl tématu "Pražská knihovna na Letné", byl nejspíš omylem prohlášen za mrtvého a delší dobu se dobýval z dobře zabezpečeného oddělení pathologie. I já jsem se dotkla. Dotkla jsem se jednou, podruhé, potřetí, dotýkala jsem se velmi intenzivně, ač jsem o to neusilovala, neb věci veřejné mě, povětšinou, nezajímají, jsem ignorant a zvolila jsem si od toho zástupce, aby za mě věci veřejné řešili. Jenže když se mé oko něčeho dotýká s takovou intenzitou, většinou můj mozek začne volat po informacích. A tak jsem si sem tam něco vyhledala a přečetla. Koukla jsem, co na to lidi. Našla jsem si obrázek.


Jan Kaplický ateliér Future Systems - návrh pražské knihovny na Letné


To je moje první konstatování, ten obrázek se mi líbí, ten domeček se mi líbí, nikdy jsem neměla ráda pravý úhly a symetrii a hrany, kde v přírodě najdete kvádr? Kvádr je lidskej vynález a ne všude na světě ho používaj lidi, jako optimální tvar pro obydlí. Tvar kaplického návrhu neni optimální zcela jistě, možná je optimálně hydrodynamickej, že jako se na něj bude dobře pršet, ale asi nebude úplně optimální pro spotřebu materiálu při zachování obsahu (to by musela bejt koule), asi nebude ani optimální pro výstavbu Křováky (Křováci, myslim, ani nic nestavěj a to je úplně nejoptimálnější v jejich klimatických podmínkách, který jsou pro Křováky optimální proto, že v podstatě kočujou), i když by se tohle z větví a kůže asi dalo postavit snáz, než kvádr. Ale podle mě je optimálně barevnej, protože tyhle barvy optimálně zapadaj do zeleně v okolí. To je pro mě dost podstatnej klad. A i tvar podle mě optimálně zapadá do zeleně v okolí. Je teda pravda, že ono to asi hotový bude vypadat krapet jinak a že jsem to neviděla odevšad a se všim všudy, ale prostě se mi to líbí.


an Kaplický ateliér Future Systems - návrh pražské knihovny na Letné


Viděla jsem při svém brouzdání internetem názory, že si Bůh odpliv a nebo dokonce že to vypadá jako hovínko (teda bylo to řečeho jinak, hnusnějc, ale já to nechápu, při pohledu na tenhle obrázek mě ani nic hnusnýho nenapadne, natož, abych to vyslovila). Nebo raketa mimozemšťanů. A že je to kýč. No, podle mě to základní charakteristiku kýče nesplňuje, kýč je cosi, co se a priori snaží zalíbit, bejt to kýč, nebude národ řvát proti, protože, jak známo, "masa má vkus" bylo myšleno ironicky, mít masa vkus, nebude na Silvestra vyžadovat Slunce, seno a pár facek. A jinak mě nepobuřuje ani boží flusanec, ani výkal, ani mimozemšťani, aspoň, že to neni BARÁK.


an Kaplický ateliér Future Systems - návrh pražské knihovny na Letné


Dál lidi dost pobuřuje sousedství hradu. Fakt nevim, proč. Dyk jim to tak sluší! Ne, vážně, mě to neuráží, přijde mi to moc příjemný, mám ráda zvířátka a přírodu a chobotnice je pro mě lepší alternativa, než BARÁK.


an Kaplický ateliér Future Systems - návrh pražské knihovny na Letné


Dál jsem koukala, že si dost lidí myslí, že v době internetu knihovnu vůbec nepotřebujeme. No, já ne, já jsem magor a knížky si nemůžu pučovat, protože je pak nechci vracet, prostě je chci mít. Ale pokud národ nepotřebuje knihovnu, přijde mi to smutný. Znám hodně lidí, kteří do knihovny chodí, děti mých známých chodí do knihovny, myslim, že internetem nepokrejeme všechny potřeby vědění a kultury. Pokud to někomu připadaj vyhozený prachy, tak bych se ráda ozvala, protože mně připadaj vyhozený prachy závody formulí 1, 2, 3 a já nevim, kolik jich je, motorek, motokár, přehlídky letecký akrobacie, lidská závislost na automobilech vůbec a volám po návratu koní. Protože zásoby fosilních paliv nejsou nevyčerpatelný a fakt mi připadá úplně k ničemu, když dvacet aut někde jezdí furt dokola a kdo se nezabije, ten vyhrává. To tak na okraj.


an Kaplický ateliér Future Systems - návrh pražské knihovny na Letné


Jo, taky jeden hlas kdesi zazněl, že, proboha, tohle vedle stadiónu! No, já teda myslim, že to, co se teďka děje na fotbalovejch stadiónech, ostuda skutečně je a že bych měla taky strach, aby mi ti slušní fanoušci neutekli do knihovny.


Muj závěr:


Jo, tohle je něco pro konzervy, nemá to čtyři zdi, červenou střechu a prdelatý andělíčky nad vchodem. Přijmout takovejhle nestandard, je nad síly většiny standardních lidí v týhle republice. Ale mě to fakt vůbec nepřekvapuje. Překvapil by mě opak. A ani mě nepřekvapí, když si na to hodně brzo zvyknou. Nadávat ale budou furt. Holt jsou to lidi.


A ještě, pro srovnání, několik dalších návrhů na letenskou knihovnu. Jo, jsou to, myslim, dobrý návrhy, některý, některý dokonce nejsou JEN BARÁKY, ale žádnej ten barák, ani nebarák, neni tak mile veselej...


 


Johm Reed Architecture, PC, USA - návrh pražské knihovny na Letné


Tohle mi přijde nedostavěný, jako takový ty průlhledný brouci, co jim jsou vidět střeva...no, třeba to neni úplně špatný, ale taky to neni nic zas až tak výjimečnýho, takovejch baráků už je i v Praze docela dost.


MVMarchitekt + starkearchitektur - návrh pražské knihovny na Letné


Tohle je skoro stejný, jako ten předešlej návrh, jen trošku víc jako učesaný mi to přijde, vidim v tom šuplíky. OK, knihovna má bejt přehledná, tohle mi evokuje přehlednou knihovnu, nebo nějakou kartotéku...ale zase je to prostě BARÁK.


Prof.Dagmar Richter, Německo - návrh pražské knihovny na Letné


No, tohle neni BARÁK, tohle je paličkovaná zástěra Magdaleny Dobromily Rettigový. Tohle se mi nelíbí vůbec jako knihovna, možná bych to akceptovala jako svatební dort, i když ten jsem měla hezčí.


Carmody Groarke Ltd., Velká Británie - návrh pražské knihovny na Letné


Tohle je zajímavá stavba...teda když si to jako stavbu představim, je to zajímavý... No dobře, ani ne, je to spíš nijaký, ne, tohle se mi nelíbí, evokuje mi to kafemlejnek, kterej se bude báječně hodit do mý nový kuchyně k mýmu novýmu kávovaru.


EMERGENT Tom Wiscombe, LLC, USA - návrh pražské knihovny na Letné


No TOHLE je ukázkově odpudivej nebarák! Má to hrany, takže mi na tom nepřijde bejt nic milýho, nevypadá to jako nic milýho, vypadá to jako krystal soli. Jo, Maruško, vypadni, sůl má přece kdekdo! Soli má každej plný pytle! Ne, tohle fakt ne...


Holzer Kobler Architekturen GmbH, Švýcrsko - návrh pražské knihovny na Letné


No tenhle BARÁK měl zase normální věž, takovou normální vyhlídku, ale Bůh si řek, že je to moc obyčejný a tak tu věž chytil a zakroutil. Jen pootočil, ale už je všechno jinak, protože tam nevyprojektovali kompas a ani tam nemaj tu velikou kouli, která drží stabilitu i při zemětřesení. Oni si řikali, že proč by ji tam měli dávat, když na Letný nikdy žádný zemětřesení neni.


HŠH architekti s.r.o. - návrh pražské knihovny na Letné


A do tohohle posledního nebaráku bych se bála vlezt, aby to se mnou neodstartovalo, to ten zelenej boží flusanec aspoň vypadá, že už na naší veselý zemičce zustane s náma navždycky.


 


 


 

06.04.2008 15:34:45

Kaplického vítězný návrh
mě neuráží, nelíbí se mi, je mi to jedno
 
  1/11.1%

se mi líbí
 
  0/0.0%

vnímám spíše pozitivně
 
  0/0.0%

mě uráží a jeho realizaci chci zabránit
 
  1/11.1%

se mi líbí hodně, dá se říct, že jsem nadšen
 
  7/77.8%

celkem hlasovalo: 9


Komentáře

3 komentářů:
  • 07.04. 16:41, čekanka

    Dík za návštěvu, Jardo, ať je to, jak chce, tvýho úsudku si vážim. Pozdravuj mýho bejvalýho právníka. :-)))))

  • 07.04. 15:37, jj

    dobře napsaný jinak kaplickýho barák nebarák je asi přesně to co do toho fleku páslo jako když haldu knížek přikreješ svou pláštěnkou, aby nezmokly a knížkám moknout nesluší přece

  • 06.04. 18:33, ctvrta.sudicka

    Jo, hezký:o) Badíček je tak nadšenej, že štěká jako blázen a chce si sednout na klávesnici, protože tleskat neumí.o)


přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - relevantní autor všech článků jsem jen a jen já blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se